BİLGİ

Peruk Modelleri

Peruk modelleri peruk çeşitlerine göre değişmektedir. Temelde Sentetik, Kanekalon, Doğal saç ve Medikal Peruk olarak dört çeşit peruk, yapıldığı malzemeye göre değişmektedir.

Sentetik peruklar sentetik saç teli ile üretilen, yapay saçlardır. Uzunluğu değişmeyen, saç boyası derdi olmayan, geniş renk seçenekleri ile fark yaratmak isteyenler tarafından tercih edilirler. Platin peruk gibi parlak renkleri sevenler için elverişlidir.

Kanekalon peruklar ise fiber malzemeden üretilmiş, doku ve hissiyat açısından doğal saça benzeyen yapay peruklardır. Hafif ve yumuşak dokular olumlu özellikleridir. 

Doğal veya Gerçek Saç peruklar, saçlarını uzatarak belli bir ücret karşılığında satan insanların saçlarından elde edilen peruklardır. Gerçek insan saçıdır. Uzun dönem Doğu Avrupa, Asya ülkelerinden gelen gerçek saçlardan sonra bu dönemde gerçek saçlar ülke menşei ile satılmaktadır. Gerçek saç, doğal doku olmasının yanısıra, yıpranmakta ve bakım istemekte, belirli bir ömrü olmaktadır.

Medikal peruk saç, belirli hastalıklardan ve kemoterapiden dolayı saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalarda kullanılan, tül örtüsü üzerine saç işlenerek yapılan, kel kafayı sararak örten yapısıyla kullanılan protez saç benzeri peruklardır. Bu peruklar terletmeyecek ve kaymayacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle hastaların iyileşmesine ve psikolojilerine katkıları büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir